Trasa je koncipována – z vícero praktických důvodů – pouze ve směru Prašivá – Kmínek – Portáš a je možno vybrat si ze 2 variant – „Light“ nebo „Hard“ (v mobilní aplikaci jako „modrá“ a „červená“).

Trasa LIGHT (cykloturistická) vede pouze po zpevněných a relativně povrchově bezpečných cestách, s větším počtem sjezdů a výjezdů přes údolí apod. Tato varianta je vhodná i pro nepříliš zkušené nebo výkonné cykloturisty, kteří se chtějí hlavně v klidu kochat okolní přírodou a nezabývat se tolik sledováním bezpečné stopy před sebou. Tuto variantu lze projet i na běžném trekingovém kole.

1.den: Prašivá — Kotař – Velký Lipový – Morávka – Bebek – Visalaje – Bílý kříž – Sulov – Staré Hamry – Bílá – Hluchanka — Kmínek (cca 48km, stoupání 1040m výškových, klesání 895m výškových)

2.den: KmínekMasarykova chata – Bumbálka – Pod Lemešnou – Butorky – Kasárne – Gežov – Stratenec – Malý Javorník — Portáš (cca 39km, stoupání 1196m výškových, klesání 1127m výškových)

Trasa HARD (bajkerská) je vedena téměř bez výjimek po hlavním hřebeni Beskyd, vesměs v trase červené turistické značky. Díky tomu, že tato trasa je určena primárně pěším turistům, je na ní i nemálo úseků vyloženě techničtějších (zejména v části Prašivá-Kmínek), které si říkají o větší zkušenosti s jízdou v terénu, neméně tak i o větší fyzickou zdatnost bajkera. Tato varianta je vhodná pouze pro horská kola.

1.den: Prašivá — Kotař – Ropička – Slavíč – Bílý kříž – Sulov – Doroťanka – Konečná – Bobek – Hluchanka — Kmínek (cca 46km, stoupání 1678m výškových, klesání 1537m výškových)

2.den: Kmínek — Salajka – Bumbálka – Čarták – Třeštík – Babská – Lemešná – Butorky – Velký Javorník – Gežov – Stratenec – Malý Javorník — Portáš (cca 39km, stoupání 1289m výškových, klesání 1218m výškových)

 

!!! Vzhledem k několika opravdu celkem dlouhým úsekům na trase (hlavně ve variantě HARD), kdy i delší dobu nikoho nemusíte potkat a ne vždy během trasy je dostupný mobilní signál, je tento přejezd z bezpečnostních důvodů podmíněn účastí minimálně dvou osob/bajkerů, aby v případě nějaké havárie či úrazu byla šance na pomoc a možné přivolání záchrany alespoň dalším spolujezdcem. I přesto určitě doporučujeme mít pro případ nouze nainstalovanou všeobecně velmi užitečnou aplikaci

ZÁCHRANKA !

 

K zastávce doporučujeme partnerské chaty na trase: